Žáci a studenti v krajských školách vysbírali 2437 vysloužilých mobilů

19.06.2024

Během května žáci a studenti z 50 škol, domů dětí a mládeže a středisek volného času v Olomouckém kraji nasbírali 2437 starých mobilních telefonů v rámci sběrové akce Odlož mobil ve škole. Akci organizovalo hejtmanství ve spolupráci s kolektivním systémem ASEKOL a v úterý 18. června 2024 proběhlo slavnostní předání cen na Krajském úřadě Olomouckého kraje.

Nejúspěšnější byla speciální ZŠ Uničov Šternberská s průměrem 1,21 mobilu na žáka, za což obdržela odměnu 30 tisíc korun. Na druhém místě se umístila SŠ a ZŠ DC 90 s. r. o. Topolany s průměrem 0,86 mobilu na žáka, která získala 20 tisíc korun. Třetí místo obsadila SŠ, ZŠ a MŠ Přerov, Malá Dlážka s průměrem 0,8 mobilu na žáka a odměnou 10 tisíc korun.

Nejvíce telefonů (162 kusů) sesbírala SŠ logistiky a chemie v Olomouci, za což získala odměnu 15 tisíc korun.

Odevzdané telefony budou recyklovány nebo využity na náhradní díly, včetně bezpečné likvidace osobních dat.

Hodnotné ceny získali i žáci, kteří měli štěstí při losování. Ivana Chytilová ze SŠ zemědělské v Přerově obdržela nový mobilní telefon. Značková sluchátka si odnesli Tereza Bendová z Prostějova a Ondřej Helekal z Olomouce.

Ceny předávali Viktor Hýbl z kolektivního systému ASEKOL (regionální manažer pro Olomoucký kraj), Martin Šmída (radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství) a Aleš Jakubec (radní Olomouckého kraje pro školství).