Studenti v Olomouckém kraji sbírají mobilní telefony

29.05.2024

Studenti 50 středních škol, základních uměleckých škol, domů dětí a mládeže a středisek volného času z celého Olomouckého kraje mají šanci vyhrát nový značkový telefon a zároveň pomoci k finanční výhře i své škole. Zapojili se totiž do soutěže "Odlož mobil ve škole" kterou připravilo hejtmanství ve spolupráci s kolektivním systémem ASEKOL.

"Našim cílem bylo oslovit studenty středních škol, základních uměleckých škol a středisek volného času dětí a mládeže v Olomouckém kraji a předat jim informace o tom, že třídění drobného vysloužilého zařízení má opravdu smysl a sdělit jim, co se následně děje s odevzdaným elektrozařízením, a kde jej mohou odevzdávat," uvedl radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství Martin Šmída.

Každý student, který odevzdá vysloužilý mobilní telefon společně s vyplněným kuponem, bude zapojen do soutěže o telefon Apple iPhone 15 a sluchátka AirPods. Soutěžící mají možnost odevzdat více telefonů a vyplnit odpovídající počet soutěžních kuponů a zvýšit tak svoji šanci na výhru.

"Soutěží i zapojené školy, a to v celkovém počtu vybraných mobilních telefonů. Výsledek se bude počítat jako průměr sesbíraných telefonů na studenta. Udělena bude také speciální cena pro školu, která odevzdá absolutně nejvíce telefonů bez ohledu na počet studentů," doplnil radní Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec. Olomoucký kraj mezi školy rozdělí částku 75 tisíc korun.

Odevzdané přístroje čeká odborná recyklace, nebo využití na náhradní díly, včetně likvidace osobních dat. "Řada cenných surovin z recyklovaných přístrojů se tak vrátí zpět do oběhu, a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit. V českých domácnostech jsou stále podle hrubých odhadů miliony nefunkčních přístrojů," upřesnil regionální zástupce společnosti ASEKOL pro Olomoucký kraj Viktor Hýbl.

Vlastní sběr telefonů probíhá do konce května, následně proběhne vyhodnocení, předání cen vítězům je pak naplánováno ještě do letních prázdnin. Obdobná akce proběhla před nedávnem přímo v krajském městě, kde se žákům ze zapojených základních škol podařilo sesbírat neuvěřitelný počet mobilních telefonů – celkem 4464 kusů.