Čtenáři vysbírali přes 3 000 mobilů, nejlepší byly knihovny v Olomouci, Lipníku nad Bečvou, Lošticích a Jindřichově

15.11.2021

Jindřichov (15. listopadu 2021) - Přesně 3 349 starých mobilních telefonů přinesli v poslední době do svých oblíbených knihoven čtenáři v Olomouckém kraji. Osvětovou aktivitu na podporu zvýšení informovanosti o třídění drobných vysloužilých elektrozařízení v regionu nazvanou "Odlož mobil v knihovně" zorganizovala nezisková společnost ASEKOL ve spolupráci s Olomouckým krajem na základě iniciativy a pod záštitou senátorky Jitky Seitlové. Ve čtyřech soutěžních kategoriích zvítězily Knihovna města Olomouce, Městská knihovna v Lipníku nad Bečvou, Městské kulturní středisko a knihovna Loštice a obecní knihovna v Jindřichově. Na dnešním slavnostním ceremoniálu si mezi sebe tyto instituce rozdělily finanční odměny od Olomouckého kraje v celkové výši 30 000 korun.

"Počet vybraných telefonů nás velmi příjemně překvapil, sesbírané množství však nebylo hlavním cílem projektu. Především jsme chtěli upozornit na problematiku sběru a následné recyklace drobných vysloužilých elektrozařízení, které spousta lidí převážně z neinformovanosti likviduje společně s běžným komunálním odpadem," uvedl radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství Martin Šmída (PirSTAN).

Absolutně nejvíc telefonů přinesli čtenáři do Městské knihovny v Lipníku nad Bečvou - dohromady 386 kusů. Ta se tak stala vítězem ve velikostní kategorii měst nad 6 000 obyvatel. V kategorii obcí nad 1 000 obyvatel se dařilo knihovně v Lošticích, v níž se sesbíralo 107 starých mobilních přístrojů. Mezi nejmenšími sídly do 1 000 obyvatel zvítězila knihovna v Jindřichově na Hranicku, kam čtenáři přinesli 165 vysloužilých mobilů. V kategorii statutárních měst obsadila první místo s celkem 287 vybranými přístroji Knihovna města Olomouce.

"Jsme rádi, že máme takové množství zodpovědných a aktivních čtenářů, kteří nám k tomuto vítězství pomohli. Věříme, že jim na oplátku uděláme radost objednávkou nových knih v hodnotě výhry v soutěži, tedy 10 000 korun," sdělila ředitelka Městské knihovny Lipník nad Bečvou Pavlína Papežová.

Staré mobilní telefony sesbírané během akce na více než 150 místech po celém kraji poputují k odborné recyklaci. Díky tomu se řada surovin vrátí zpět do oběhu a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit. "Lidé velmi často mobilní telefony schraňují i několik let, v českých domácnostech jsou podle hrubých odhadů miliony starých nefunkčních přístrojů. Lidé přinesli na sběrná místa telefony, které už více než dvacet let nevyrábějí, nebo modely, které ve své době vydržely na příjmu bez nutnosti nabíjení i více než týden, což je z dnešního pohledu neuvěřitelné," popsal regionální manažer společnosti ASEKOL pro Olomoucký kraj Zdeněk Kovářík.

Hodnotné ceny v podobě poukázek na nákup knih v celkové hodnotě 10 000 korun do soutěže věnovala patronka a iniciátorka akce, místopředsedkyně Senátu PČR Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Získají je čtenáři, kteří k odevzdanému mobilu připojili kontaktní údaje a měli štěstí při losování. Seznam výherců je zveřejněn na stránkách www.odlozmobil.cz. Podobný projekt organizátoři uspořádali letos i na Vysočině, aktuálně běží sběrová akce také v Jižních Čechách či v Moravskoslezském kraji.

Zdeněk Kovářík,
regionální manažer, ASEKOL a.s.,
tel. 725 008 214, e-mail: kovarik@asekol.cz

Miroslav Grass,
koordinátor projektu, Eufour PR, s. r. o.,
tel. 777 152 707, e-mail: grass@eu4.cz